Pod koniec sierpnia 2007 roku zawitaliśmy grupą turystów z Leżajska do jednego z najciekawszych miejsc na Kresach. Kamieniec Podolski bliski sercu Polaków, kojarzony głównie z potężnej twierdzy kresowej Rzeczypospolitej, która rozsławiona została w Trylogii Henryka Sienkiewicza. Dosłownie kilka dni przed naszym przyjazdem na terenie twierdzy Ukraińcy kręcili film, zastaliśmy na terenie twierdzy akcesoria z filmu - wozy, działa, armaty etc etc.
Rozległy dziedziniec zamkowy jest otoczony murami wzmocnionymi przez 10 baszt - Lanckorońską, Komendancką, Różankę, Wodną, Nową, Dzienną, Lacką (Polską), Tęczyńską, Kołpak i po lewej stronie od bramy wschodniej - Basztą Papieską, która otrzymała taką nazwę dlatego, że pieniądze na jej budowę dla obrony przed Turkami zostały ofiarowane przez Papieża Juliusza II.
Baszta Papieska zwana jest też Basztą Karmelukową, gdyż był w niej więziony przywódca powstania chłopskiego na Podolu Ustym Karmeluk.
Kościół pw. św. Mikołaja i klasztor Dominikanów (kasata 1843) w stylu barokowym z 1616 roku.
Ustym Karmeluk |
Przebudowany w 1748 roku sumptem wiernych i starosty Michała Franciszka Potockiego, obecnie siedziba paulinów opiekujących się miejscową wspólnotą polską.
Za czasów ZSRR mieściło się tu archiwum NKWD. W 1993 roku miał tu miejsce pożar, po którym konieczne było czasowe rozebranie hełmu wieży. Środkową kondygnację fasady zdobią barokowe rzeźby św. Jacka, św. Dominika, Matki Bożej Bolesnej i św. Mikołaja
Ratusz Polski (Ratusz Lacki) – budynek jednego z trzech magistratów Kamieńca Podolskiego znajdujący się na Rynku Polskim. Wieża zwieńczona jest złotym słońcem - symbolem Podola.
Pozostałymi były ratusze Ruski i Ormiański. Do końca XVII w. mieścił również magistrat ruski, wzniesiony pod koniec XIV w. Przy placu Katedralnym znajduje się Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim – rzymskokatolicka świątynia w Kamieńcu Podolskim.
W hotelu, w którym zatrzymaliśmy się na 2 dni akuratnie odbywało się wesele. Udało nam się wprosić na ucztę weselną. Do muzyki i m. in. głośnego przeboju "Biełyje rosy" przetańczyliśmy całą noc. Były życzenia dla młodej pary, toasty polsko - ukraińskie i doskonała zabawa.
Przy wejściu do katedry stoi minaret, pozostałość po meczecie.
W 1672, świątynia była przekształcona w meczet podczas okupacji tureckiej. Po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą Kamieńca 23 września 1699 miał tu miejsce obrzęd oczyszczenia katedry. 10 maja 1756 roku na minarecie ustawiono sprowadzoną z Gdańska miedzianą figurę Matki Boskiej o wysokości 4,5 metra.
Cokół "Pamięci Pana pułkownika Jerzego Wołodyjowskiego Hektora kamienieckiego"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz