Dzisiaj duża część terenów zielonych (ok. 200 kilometrów kwadratowych - co stanowi 50 % powierzchni miasta) jest udostępniona do swobodnego użytku publicznego. Liczne parki, ogrody - botaniczny, japoński, Prater, światowej sławy (dawne cesarskie) parki takie jak Schönbrunn, Belweder, Burggarten, Volksgarten i Augarten etc.
Centralnym punktem parku miejskiego jest uroczy pawilon Kursalon w stylu włoskiego renesansu wybudowany w latach 1865-1867. W epoce Straussa stał się popularnym miejscem tańców, koncertów i spotkań towarzyskich. Również dzisiaj w tym miejscu odbywają się koncerty, a często konkursy walca.
W pobliżu stoi pomnik 'króla walca' Johanna Straussa (syna). Posąg wielkiego wiedeńskiego kompozytora grającego na skrzypcach, z brązu, złocony jest ustawiony pod łukiem z białego marmuru, a dekorację łuku stanowią płaskorzeźby przedstawiające alegorie tańczących fal.
Strauss jest oblegany przez turystów o każdej porze dnia. Turyści cierpliwie czekają w długiej kolejce, aby w jego towarzystwie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Fot. Pomnik Jana Straussa (syna) w wiedeńskim Stadtparku.
Pomnik Franciszka Schuberta
zobacz
Zawsze chciałem odwiedzić Wiedeń! Czy wiosna tam przypomina choć trochę tę polską wspaniałą wiosnę? Mieszkam we Francji i na południu nie jest ona tak niezwykła jak w PL.
OdpowiedzUsuń