piątek, 4 września 2015

Śladami Franciszka Schuberta

Franciszek Piotr Schubert urodził się 31 stycznia 1797 na przedmieściach Wiednia w Lichtenthalu, zmarł na tyfus brzuszny 19 listopada 1828 w Wiedniu.
Zupełnie przypadkowo, kiedy byłam we wrześniu 2006 roku w Wiedniu, natknęłam się na dom przy Nußdorfer Str. 54, w którym urodził się austriacki kompozytor, twórca słynnej Ave Maria (powstałej na dwa lata przed śmiercią w 1826 r.) czy Serenady. Spędził tu 4 i pół roku życia. Urodził się w ubogiej rodzinie, jako dwunaste z czternaściorga dzieci. Matka jego była kucharką a ojciec prowadził szkołę na przedmieściach Wiednia, w której Franciszek uczył się od około 1803 roku.Dom znajduje się w dziewiątej dzielnicy Wiednia Alsergrund jest  (9. Bezirk, Alsergrund), dzielnica znana jest również z innych znanych nazwisk wiedeńskiej kultury i nauki.  Ludwig van Beethoven zmarł tutaj w swoim mieszkaniu w Schwarzspanierstraße 15. 
Przy Berggasse 19 jest dawna rezydencja i biuro Zygmunta Freuda. To był dom Freuda z 1891 roku aż do jego wyemigrowania do Anglii w 1938 roku, a obecnie jest Muzeum Zygmunta Freuda.

Do historii przeszły wieczorki muzyczne, tak zwane schubertiady, które odbywały się w kawiarniach lub domach przyjaciół. Fot. Pomnik Franciszka Schuberta w Parku Miejskim (Stadpark) w Wiedniu


W roku 1823, po odwiedzinach w domu publicznym, zaraził się chorobą weneryczną. Leczenie rtęcią osłabiło jego organizm, a także miało wpływ na nawrót ataków depresji.

Jego dorobek kompozytorski to 1139 utworów (muzyka chóralna, kameralna, symfonie, koncerty, opery). Za życia często bez źródeł dochodu i tylko dzięki oddanym przyjaciołom mógł komponować. Dopiero wiele lat po śmierci jego muzyczne dzieła przyniosły mu należny rozgłos i uznanie.


***
Ślady pobytu Franciszka Schuberta prowadzą do Kahlenbergerdorf w 19. dzielnicy Wiednia, (ówczesną podwiedeńską wieś), którą umiłował sobie artysta. Tutaj szukał inspiracji, tutaj znalazł spokój do pracy. Na budynku widnieje tablica powstała w 200. rocznicę urodzin Schuberta, informująca o tym, że w dniu 7 sierpnia 1828 roku powstała najsłynniejsza na świecie serenada urodzinowa 'Leise flechen meine Lieder' dla Karoline von Pernold.***


***


Zobacz też:
Dom Franza Schuberta w Wiedniu Foto z 1928
Mapa Wiednia 
Serenada w wyk. Edyty Geppert https://youtu.be/qU_JSoPMhuQ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...