sobota, 5 września 2015

Stadtpark in Wien Vienna Wiedeń

Park miejski Stadtpak w Wiedniu został otwarty po odnowieniu starych murów miasta i budowie ulicy Ringstraße w 1862 roku. Pomysł utworzenia parku pochodzi od malarza Josepha Selleny'ego, park został rozplanowany przez ówczesnego burmistrza A. Zielince. Był to pierwszy w Wiedniu park publiczny. Do 1956 roku odwiedzający park musieli uiszczać opłaty, by móc na chwilę usiąść na postawionych tam krzesełkach? 
Dzisiaj duża część terenów zielonych (ok. 200 kilometrów kwadratowych - co stanowi 50 % powierzchni miasta) jest udostępniona do swobodnego użytku publicznego. Liczne parki, ogrody - botaniczny, japoński, Prater, światowej sławy (dawne cesarskie) parki takie jak Schönbrunn, Belweder, Burggarten, Volksgarten i Augarten etc. 

Centralnym punktem parku miejskiego jest uroczy pawilon Kursalon w stylu włoskiego renesansu wybudowany w latach 1865-1867. W epoce Straussa stał się popularnym miejscem tańców, koncertów i spotkań towarzyskich. Również dzisiaj w tym miejscu odbywają się koncerty, a często konkursy walca. 

W pobliżu stoi pomnik 'króla walca' Johanna Straussa (syna). Posąg wielkiego wiedeńskiego kompozytora grającego na skrzypcach, z brązu, złocony jest ustawiony pod łukiem z białego marmuru, a dekorację łuku stanowią płaskorzeźby przedstawiające alegorie tańczących fal.
Strauss jest oblegany przez turystów o każdej porze dnia. Turyści cierpliwie czekają w długiej kolejce, aby w jego towarzystwie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.


Fot. Pomnik Jana Straussa (syna) w wiedeńskim Stadtparku.


Park Miejski w Wiedniu. Miejsce, z którego wypływa rzeczka Wiedenka. Przez rzeczkę została przeprowadzona w 1906 roku romantyczna promenada, zaprojektowana przez architektów Friedricha Ohmanna i Josefa Hackhofera. 


W olbrzymim parku nasadzono bogatą roślinność, skomponowaną nieprzypadkowo tak, aby ozdobne drzewa i krzewy kwitły niemal przez cały rok, a dekoracyjna kora drzew i pięknie wybarwione owoce cieszyły oko wypoczywających w parku mieszkańców Wiednia, dzieci i turystów.

Wiedeński Stadtpark jest parkiem z największą liczbą zabytków i rzeźb.

Pomnik Franciszka Schuberta
zobacz



piątek, 4 września 2015

Śladami Franciszka Schuberta

Franciszek Piotr Schubert urodził się 31 stycznia 1797 na przedmieściach Wiednia w Lichtenthalu, zmarł na tyfus brzuszny 19 listopada 1828 w Wiedniu.
Zupełnie przypadkowo, kiedy byłam we wrześniu 2006 roku w Wiedniu, natknęłam się na dom przy Nußdorfer Str. 54, w którym urodził się austriacki kompozytor, twórca słynnej Ave Maria (powstałej na dwa lata przed śmiercią w 1826 r.) czy Serenady. Spędził tu 4 i pół roku życia. Urodził się w ubogiej rodzinie, jako dwunaste z czternaściorga dzieci. Matka jego była kucharką a ojciec prowadził szkołę na przedmieściach Wiednia, w której Franciszek uczył się od około 1803 roku.



Dom znajduje się w dziewiątej dzielnicy Wiednia Alsergrund jest  (9. Bezirk, Alsergrund), dzielnica znana jest również z innych znanych nazwisk wiedeńskiej kultury i nauki.  Ludwig van Beethoven zmarł tutaj w swoim mieszkaniu w Schwarzspanierstraße 15. 
Przy Berggasse 19 jest dawna rezydencja i biuro Zygmunta Freuda. To był dom Freuda z 1891 roku aż do jego wyemigrowania do Anglii w 1938 roku, a obecnie jest Muzeum Zygmunta Freuda.

Do historii przeszły wieczorki muzyczne, tak zwane schubertiady, które odbywały się w kawiarniach lub domach przyjaciół. 



Fot. Pomnik Franciszka Schuberta w Parku Miejskim (Stadpark) w Wiedniu


W roku 1823, po odwiedzinach w domu publicznym, zaraził się chorobą weneryczną. Leczenie rtęcią osłabiło jego organizm, a także miało wpływ na nawrót ataków depresji.

Jego dorobek kompozytorski to 1139 utworów (muzyka chóralna, kameralna, symfonie, koncerty, opery). Za życia często bez źródeł dochodu i tylko dzięki oddanym przyjaciołom mógł komponować. Dopiero wiele lat po śmierci jego muzyczne dzieła przyniosły mu należny rozgłos i uznanie.


***
Ślady pobytu Franciszka Schuberta prowadzą do Kahlenbergerdorf w 19. dzielnicy Wiednia, (ówczesną podwiedeńską wieś), którą umiłował sobie artysta. Tutaj szukał inspiracji, tutaj znalazł spokój do pracy. Na budynku widnieje tablica powstała w 200. rocznicę urodzin Schuberta, informująca o tym, że w dniu 7 sierpnia 1828 roku powstała najsłynniejsza na świecie serenada urodzinowa 'Leise flechen meine Lieder' dla Karoline von Pernold.







***


***


Zobacz też:
Dom Franza Schuberta w Wiedniu Foto z 1928
Mapa Wiednia 
Serenada w wyk. Edyty Geppert https://youtu.be/qU_JSoPMhuQ

czwartek, 3 września 2015

Burggarten Park w Wiedniu

Za czasów monarchii habsburskiej Burggarten był prywatnym ogrodem cesarskim. Został utworzony na miejscu, gdzie jeszcze do początku XIX wieku stały mury obronne Wiednia. Ulokowany jest na tyłach cesarskiego pałacu zimowego, pomiędzy Neue Burg, Galerią Albertina i Opernring.
W Parku stoi XIX-wieczny pomnik Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz wybudowany w 1957 roku pomnik cesarza Franciszka Józefa I (Franz Joseph I). Po śmierci cesarza Park został udostępniony dla ludu w 1919 roku. Są tam również rzeźby, fontanny.






Wien_Burggarten_Herkulesbrunnen



Pomnik cesarza Franciszka Stefana Lotaryńskiego w Burggarten (jeden z najstarszych pomników konnych w Wiedniu, stoi w pobliżu Neue Burg)

Długi budynek o metalowej i szklanej konstrukcji, to jedna z perełek secesji wiedeńskiej – das Palmenhaus, czyli Palmiarnia. Łączy się ona z Galerią Albertina, która może poszczycić się jedną z największych na świecie kolekcją grafik. W jej zbiorach znajduje się około 50 tys. grafik i około 1,5 mln. rycin.



Część budynku zajmuje motylarnia - das Schmetterlingshaus m. in. z egzotycznymi motylami. 

Pomnik Goethego wzniesiony przez Hellmera w 1900 roku stoi na skraju parku, przy Ringu, tuż za teatrem, w ogrodach Hofburga (Burggarten).




Mapa z zaznaczeniem Burggarten
Wiedeń Miniprzewodnik

środa, 2 września 2015

Kościół Świętego Michała (Michaelerkirche) w Wiedniu

Kościół Świętego Michała (Michaelerkirche) z XIII wieku to dawny parafialny kościół dworski przy Trakcie Michałowym, tuż przy zimowym pałacu dworskim - Hofburgu. 


Wielokrotne przebudowy, jest zlepkiem kilku stylów, zdobi go jedna smukła wieża. Na wieży znajduje się wielki dzwon św. Michała (große Michaeler Glocke). 
Z gotyckim wystrojem wnętrza. Oryginalne prezbiterium ze stiuku i alabastru przedstawia grupę rzeźb zwaną "Upadek zbuntowanych aniołów". Barokowy ołtarz z 1781 r udekorowany figurami ewangelistów i aniołów wyrzeźbionymi przez J. M. Fischera.




W kościele znajduje się kolekcja cesarskich koron grobowych.

W podziemiach kościoła znajdują się krypty ze szczątkami najbiedniejszych mieszkańców miasta, a także resztki trumien przeniesione tutaj z dawnego cmentarza położonego na Michaelerplatz. 

W domu przyklejonym do ściany kościoła, przy Kohlmarkt mieszkał i grywał na kościelnych organach Haydn. To tu uczył się muzyki w latach 1749-55.

W 1991 roku w 200-lecie śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta (ur 27 stycznia 1756 roku Salzburg, † 5 grudnia 1791 w Wiedniu) odnaleziono w kościelnym archiwum zapisy świadczące o tym, że w dniu 10 grudnia 1791 roku odbyła się w kościele św Michała msza za zmarłego Mozarta

Linki:
http://www.kirchen-fuehrer.info/michaelerkirche-wien/st-michael-als-bestattungsort.html
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...