sobota, 29 sierpnia 2015

Der liebe Augustin Wiedeń Vienna Wien

Griechenbeisl to jedna z najstarszych restauracji w Wiedniu. Znajduje się na Fleischmarkt 11 (Schwedenplatz), tuż obok bizantyjskiej świątyni greckiego Kościoła Prawosławnego św. Trójcy
Pierwsza wzmianka o Griechenbeisl sięga 1500 roku, istniał tam rynek greckich kupców handlujących mięsem.
W czasie Wielkiej Zarazy panującej w 1679 roku, żył w Wiedniu niejaki Marks Augustyn, syn rolnika, człowiek wesołego usposobienia. W wspierał na duchu mieszkańców przerażonych zarazą dżumy. Ofiarą epidemii padło wówczas około 76 000 ludzi. Przyczyną rozprzestrzeniania się choroby wywołanej bakterią Yersinia pestis przenoszoną przez znajdujące się na czarnych szczurach. Było również brak higieny oraz gęsta zabudowa miasta. Do Wiednia, w którym krzyżowały się drogi handlowe, przybywało wtedy wielu podróżnych, głównie w celach handlowych, którzy mogli przynieść bakterię do miasta.



Wg legendy 36-letni Augustyn upił się na umór i pijany wpadł do rynsztoku, gdzie zupełnie beztrosko spędził tam noc. Rano, jak zwykle urzędnicy zbierali ofiary epidemii dżumy, znalezionego w rynsztoku Augustyna uznali za nieżywego, zgarnęli go razem z innymi zmarłymi i wyrzucili poza mury miasta do masowego grobu. Przysypali martwe ciała wapnem, nie zasypując ziemią, by później dorzucać tam kolejne ofiary zarazy. 

Następnego dnia Augustyn obudził się obudził się w zbiorowej mogile, nie zdając sobie sprawy gdzie się znajduje i co się wydarzyło, zaczął beztrosko grać na dudach, aż strażnicy wyciągnęli go z grobu.   
Po tym wydarzeniu przemierzał wiedeńskie ulice wyśpiewując piękne ballady.


W korytarzu restauracji Griechenbeisl znajduje się symboliczny dół z uśmiechniętym Augustynem w środku. 
Augustyn nie zaraził się chorobą, co przypisano zbawiennemu wpływowi alkoholu w jego organizmie. Jest symbolem ludzi wesołych, z poczuciem humoru, których dzięki pozytywnemu nastawieniu do świata nie zabije nawet tak okropna zaraza, jaką jest dżuma. 
Trzeba wrzucić mu do kapelusza grosik, aby jeszcze tutaj wrócić.






Wiedniu na Placu Graben znajduje się Kolumna morowa (niem. Pestsäule) – barokowa kolumna Trójcy Świętej wzniesiona przez Leopolda I na pamiątkę ocalenia go od epidemii dżumy w 1679 r. 


Bywalcami restauracji Griechenbeisl był m. in. Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Wagner, Strauss, Mark Twain.

środa, 26 sierpnia 2015

Hofburg Wiedeń Vienna Wien

Wiedeński pałac władców Austrii - imperium Habsburgów - Hofburg to olbrzymi zespół architektoniczny składający się ze starego pałacu - Alte Burg, nowego pałacu - Neue Burg oraz olbrzymiego placu wśród zabudowań zwanego In der Burg.
Pałacowy kompleks zimowej rezydencji Habsburgów obejmuje obecnie dawne apartamenty cesarskie, muzea, kaplice, kościół (Augustinkirche), Austriacką Bibliotekę Narodową, Zimową Szkołę Jazdy oraz biura urzędu prezydenta Austrii.

Hofburg od strony ogrodów cesarskich
Główne wejście do pałacu umieszczone jest od strony Placu św. Michała, przez Bramę Schweizerhof. 

Fot. Schweizertor

Przed Bramą Szwajcarską na Placu św. Michała odsłonięte są wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu, a po prawej stronie bramy znajduje się najstarsza część, XIII-wieczny Dziedziniec Szwajcarski.









Fot. Kopuła nad Bramą św. Michała Michaelertor



Plac In der Burg otoczony jest starym pałacem (niem. Alte Burg), pałacem Amelii z XVI w., barokowym skrzydłem Leopolda oraz pochodzącą z XVIII w. Kancelarią Cesarską. Na placu stoi pomnik Franciszka II. W skrzydle Leopolda obecnie znajduje się rezydencja prezydenta Austrii. 


W apartamentach Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety w budynku Kancelarii obecnie mieści się muzeum.


Poszczególne części ogromnego kompleksu utrzymane są w różnym stylu, poczynając od gotyckiego Schweizerhof, poprzez renesansowy dziedziniec Stallburgu, po barokowy Josefsplatz.


In der Burg i pomnik Franciszka I


Die neue Burg – Nowy Hofburg od strony cesarskich ogrodów Burggarten.
Hofburg od strony ogrodów cesarskich


Leopoldinischertor
Na Placu Bohaterów Heldenplatz znajdują się dwa pomniki konne z brązu: 
(w części wschodniej) pomnik arcyksięcia Karola, przeciwnika Napoleona znanego z bitew pod Aspern i Wagram oraz drugi pomnik księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, zwycięzcy nad Turkami. 

pomnik arcyksięcia Karola wykonany w 1859r.
pomnik arcyksięcia Karola

Na Placu Bohaterów (Heldenplatz) przed cesarskim Pałacem Hofburg w Wiedniu odbywają się w ciągu roku różne imprezy. Jedną z nich jest Bauernbund, coś w rodzaju naszych dożynek. Rolnicy z austriackich regionów prezentują swoje spożywcze, rolnicze i leśne produkty, regionalne wyroby kulinarne. Dodatkową atrakcją są popisy zespołów taneczne np. z Tyrolu.






Neue Burg i Pomnik księcia Egeniusza Sabaudzkiego (1865) na Heldenplatz




Neue Burg i Pomnik księcia Egeniusza Sabaudzkiego (1865) na Heldenplatz

księcia Egeniusza Sabaudzkiego (1865)


Budowę pałacu zaczęli Babenbergowie, a ostatnia jego część, tzw. Nowy Zamek, powstała dopiero w 1913 r. 

W Hofburgu poza muzeami jest także centrum kongresowe, gdzie odbywają się obrady działających w Wiedniu organizacji międzynarodowych. 

Fontana na Placu św. Michała przy Bramie św. Michała

Do pałacu cesarskiego Hofbura możemy również wejść przez monumentalne wejście - Bramę Zamkową na Placu Bohaterów Burgtor. Jest to pomnik ku czci bohaterów narodowych Austrii z czasów wojny 1914-1918.


Po lewej stronie widać kopułę Muzeum Historii Sztuk Pięknych, po prawej Muzeum Historii Naturalnej.

sobota, 22 sierpnia 2015

Josephinum Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu

We wrześniu 2006 roku, podczas kilkudniowego pobytu w Wiedniu, przechodziłam sobie spacerkiem w kierunku centrum miasta i po drodze natknęłam się na ciekawy klasycystyczny budynek przy Währinger Straße 25.  
Współcześnie jest tu Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu -Josephinum, ale kiedyś w tym gmachu zaprojektowanym przez Isidora Canevale mieściła się Wojskowa Akademia Medyczno-Chirurgiczna założona przez cesarza Józefa II (stad nazwa Josephinum). Akademia miała kształcić w nowoczesnym stylu lekarzy i położne. 




W zbiorach muzeum można zobaczyć publikacje i pisma medyczne datowane na czas pomiędzy XV a XVIII wiekiem, 2 5000 instrumentów medycznych, z okresu XVIII do XX wieku oraz najciekawszą część ekspozycji – modele woskowe. Modele te, przygotowane na zamówienie cesarza Józefa II, stworzono we Florencji, w latach 1784-1788, z trudem transportowane do Wiednia. 
Umieszczone w siedmiu pokojach w gablotach z drzewa różanego i szkła weneckiego prawie 1 200 preparatów, przedstawiają bardzo realistyczne odzwierciedlenie wnętrza człowieka, części ludzkiego ciała, modeli anatomicznych całego człowieka (więzadeł i mięśni, serca, naczyń krwionośnych i limfatycznych, jelit, mózgu, rdzenia kręgowego i narządów zmysłów).

Muzeum udostępnione dla zwiedzających tylko dwa dni w tygodniu - w piątek i sobotę w godzinach 10-18.
Warto przeczytać książkę polskiej noblistki Olgi Tokarczuk "Bieguni". Jest tam przejmujący wątek poświęcony Josephinum. Opisałam to na moim blogu "Bieguni - Olga Tokarczuk"

https://www.facebook.com/pages/Josephinum/306388039375965

piątek, 21 sierpnia 2015

Pomnik Goethego w Wiedniu

Pomnik Goethe'go wzniesiony przez Hellmera w 1900 roku stoi na skraju parku, przy Ringu, tuż za teatrem, w ogrodach Hofburga (Burggarten)






Johann Wolfgang von Goethe - niemiecki poeta przełomu XVIII i XIX wieku i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz.
ur. 28 sierpnia 1749 we Frankfurcie nad Menem, zm. 22 marca 1832 w Weimarze)
Był również myślicielem i uczonym, znawcą wielu dziedzin wiedzy oraz sztuki. Interesował się naukami przyrodniczymi. Zgromadzić około 23 tysiące preparatów przyrodniczych.


W roku 1782 został nobilitowany.
Przebywali kilka dni w Krakowie, m. in. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na tę okoliczność na ścianie kamienicy Józefa Bartscha (róg Rynku Głównego i Sławkowskiej) wmurowano tablicę pamiątkową.

środa, 19 sierpnia 2015

Staatsoper Wiedeń Vienna

Opera Wiedeńska - Staatsoper kojarzy się nam z Mozartem, Straussem oraz koncertami gwiazd o międzynarodowej renomie. 
Pomarzyć mogę jedynie o koncercie noworocznym w Złotej Sali Wiener Musikverein w wykonaniu  filharmoników wiedeńskich, baletu Opery Wiedeńskiej. Niestety, nie każdego stać na taki koncert, bilety są bardzo drogie. Na szczęście, noworoczne koncerty są od wielu lat transmitowane przez TVP, więc uczestniczę duchowo, słuchając z podziwem barwnych komentarzy Bogusława Kaczyńskiego. Tradycyjnie wykonywane są podczas takiego koncertu walc „Nad pięknym modrym Dunajem” i „Marsz Radetzky'ego”.
Gmach Opery znajduje się przy Kärtner Ring (skrzyżowanie z Kärtnerstrasse w pobliżu stacji metra Karlsplatz






Opera została ukończona w 1869 roku, jako pierwszy taki budynek przy Ringu; zaprojektowano ją w stylu ciężkiego, włoskiego renesansu. Stanowi bryłę o potężnych rozmiarach z piękną łodzią, pod którą mogły podjeżdżać powozy. Wydaje się płaska w porównaniu z innymi budowlami Ringu, co niezbyt się Wiedeńczykom niegdyś podobało. Nieprzychylny komentarz cesarza Franciszka Józefa na temat fasady tak bardzo zranił architekta van der Nülla, że odebrał sobie życie wieszając się, a dwa miesiące później zmarł drugi architekt August von Siccardsburg, zgnębiony rozpaczą.


Ważnym wydarzeniem kulturalnym w życiu Wiednia jest organizowany Bal w Operze Wiedeńskiej tzw. Opernball w Wiedniu (niem. Wiener Opernball). To najważniejszy bal w okresie karnawału organizowany corocznie w czwartek przed Środą PopielcowąW balu bierze udział corocznie około 12 000 ludzi, w tym przedstawiciele rządu austriackiego z prezydentem i premierem na czele, przedstawiciele świata biznesu i kultury, a także zaproszeni goście zagraniczni.
Obowiązują stroje balowe: długie suknie dla kobiet i fraki dla mężczyzn.

środa, 12 sierpnia 2015

Ratusz (Rathaus) - Wiedeń Wien

RATUSZ (Rathaus) jest siedzibą burmistrza i Rady Miejskiej Wiednia, jednocześnie jest to również siedziba władz kraju związkowego, jakim jest Wiedeń. 

Nowy ratusz w stylu lekkiego neogotyku został zaprojektowany i wzorowany na siedzibie władz miejskich Brukseli przez Friedricha von Schmidta (1825-1891). 
Budowa trwała od 1873 do 1883 roku. Zastąpił on stary ratusz. 






Trójdzielna fasada ratusza zwrócona jest ku Ringstrasse. 

Nad całością budowli góruje 98-metrowa dzwonnica, na szczycie której znajduje się posąg nazywany Żelaznym Człowiekiem (Eiserne Rathausmann) w rycerskiej zbroi o wysokości 3 m. Dzwonnicy towarzyszą 4 niższe wieże o wysokości 60 m każda. 



Przed ratuszem rozciąga się Rathausplatz (plac Ratuszowy), wzdłuż którego umiejscowione są posągi zasłużonych dla miasta postaci. Ratusz otoczony jest przez park Ratuszowy (Rathauspark). Przed ratuszem w ciągu roku odbywa się wiele imprez, np: kiermasze świąteczne. Plac Ratuszowy za czasów cesarstwa był miejscem musztry i parad wojskowych. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...