czwartek, 3 września 2015

Burggarten Park w Wiedniu

Za czasów monarchii habsburskiej Burggarten był prywatnym ogrodem cesarskim. Został utworzony na miejscu, gdzie jeszcze do początku XIX wieku stały mury obronne Wiednia. Ulokowany jest na tyłach cesarskiego pałacu zimowego, pomiędzy Neue Burg, Galerią Albertina i Opernring.
W Parku stoi XIX-wieczny pomnik Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz wybudowany w 1957 roku pomnik cesarza Franciszka Józefa I (Franz Joseph I). Po śmierci cesarza Park został udostępniony dla ludu w 1919 roku. Są tam również rzeźby, fontanny.


Wien_Burggarten_HerkulesbrunnenPomnik cesarza Franciszka Stefana Lotaryńskiego w Burggarten (jeden z najstarszych pomników konnych w Wiedniu, stoi w pobliżu Neue Burg)

Długi budynek o metalowej i szklanej konstrukcji, to jedna z perełek secesji wiedeńskiej – das Palmenhaus, czyli Palmiarnia. Łączy się ona z Galerią Albertina, która może poszczycić się jedną z największych na świecie kolekcją grafik. W jej zbiorach znajduje się około 50 tys. grafik i około 1,5 mln. rycin.Część budynku zajmuje motylarnia - das Schmetterlingshaus m. in. z egzotycznymi motylami. 

Pomnik Goethego wzniesiony przez Hellmera w 1900 roku stoi na skraju parku, przy Ringu, tuż za teatrem, w ogrodach Hofburga (Burggarten).
Mapa z zaznaczeniem Burggarten
Wiedeń Miniprzewodnik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...