Pałacowy kompleks zimowej rezydencji Habsburgów obejmuje obecnie dawne apartamenty cesarskie, muzea, kaplice, kościół (Augustinkirche), Austriacką Bibliotekę Narodową, Zimową Szkołę Jazdy oraz biura urzędu prezydenta Austrii.
Hofburg od strony ogrodów cesarskich
Główne wejście do pałacu umieszczone jest od strony Placu św. Michała, przez Bramę Schweizerhof.
Fot. Schweizertor
Przed Bramą Szwajcarską na Placu św. Michała odsłonięte są wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu, a po prawej stronie bramy znajduje się najstarsza część, XIII-wieczny Dziedziniec Szwajcarski.
Fot. Kopuła nad Bramą św. Michała Michaelertor
Plac In der Burg otoczony jest starym pałacem (niem. Alte Burg), pałacem Amelii z XVI w., barokowym skrzydłem Leopolda oraz pochodzącą z XVIII w. Kancelarią Cesarską. Na placu stoi pomnik Franciszka II. W skrzydle Leopolda obecnie znajduje się rezydencja prezydenta Austrii.
W apartamentach Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety w budynku Kancelarii obecnie mieści się muzeum.
Poszczególne części ogromnego kompleksu utrzymane są w różnym stylu, poczynając od gotyckiego Schweizerhof, poprzez renesansowy dziedziniec Stallburgu, po barokowy Josefsplatz.
Die neue Burg – Nowy Hofburg od strony cesarskich ogrodów Burggarten.
Budowę pałacu zaczęli Babenbergowie, a ostatnia jego część, tzw. Nowy Zamek, powstała dopiero w 1913 r.
Hofburg od strony ogrodów cesarskich
Leopoldinischertor
Na Placu Bohaterów (Heldenplatz) przed cesarskim Pałacem Hofburg w Wiedniu odbywają się w ciągu roku różne imprezy. Jedną z nich jest Bauernbund, coś w rodzaju naszych dożynek. Rolnicy z austriackich regionów prezentują swoje spożywcze, rolnicze i leśne produkty, regionalne wyroby kulinarne. Dodatkową atrakcją są popisy zespołów taneczne np. z Tyrolu.
Na Placu Bohaterów Heldenplatz znajdują się dwa pomniki konne z brązu:
(w części wschodniej) pomnik arcyksięcia Karola, przeciwnika Napoleona znanego z bitew pod Aspern i Wagram oraz drugi pomnik księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, zwycięzcy nad Turkami.
(w części wschodniej) pomnik arcyksięcia Karola, przeciwnika Napoleona znanego z bitew pod Aspern i Wagram oraz drugi pomnik księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, zwycięzcy nad Turkami.
pomnik arcyksięcia Karola wykonany w 1859r.
pomnik arcyksięcia Karola
Neue Burg i Pomnik księcia Egeniusza Sabaudzkiego (1865) na Heldenplatz
Neue Burg i Pomnik księcia Egeniusza Sabaudzkiego (1865) na Heldenplatz
księcia Egeniusza Sabaudzkiego (1865)
W Hofburgu poza muzeami jest także centrum kongresowe, gdzie odbywają się obrady działających w Wiedniu organizacji międzynarodowych.
Fontana na Placu św. Michała przy Bramie św. Michała
Do pałacu cesarskiego Hofbura możemy również wejść przez monumentalne wejście - Bramę Zamkową na Placu Bohaterów Burgtor. Jest to pomnik ku czci bohaterów narodowych Austrii z czasów wojny 1914-1918.
Po lewej stronie widać kopułę Muzeum Historii Sztuk Pięknych, po prawej Muzeum Historii Naturalnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz