piątek, 22 maja 2020

Budapeszt Węgry 2008

Pierwszy raz byłam w Budapeszcie w 1980 roku, zaraz po ślubie. 13 września 2008 roku spędziłam zaledwie kilkanaście godzin. 
Krótko, miałam okazję zapoznania się z kilkoma zaledwie, najistotniejszymi miejscami historycznymi stolicy Węgier takimi jak Plac Bohaterów, Wzgórze Zamkowe, Góra Gellerta, Parlament, Bazylikę Budapeszteńską. Dzisiejsza stolica Węgier do XIX wieku stanowiła trzy osobne miasta: Buda i Óbuda na prawym brzegu Dunaju oraz Peszt – na lewym. Przejeżdżaliśmy mostem Łańcuchowym, mostem Małgorzaty i mostem Elżbiety podziwiając piękne kamieniczki, pomniki, kościoły.

 
***
Fotoalbum

Baszty rybackie (Halászbástya)

Panoramę Pesztu z widokiem na Dunaj, Parlament, Kościoły można oglądać z pięknych architektonicznie krużganków Baszty Rybackiej. Swój przydomek "Rybackie" zawdzięczają targom rybnym, jakie odbywały się tradycyjnie w tym miejscu w epoce średniowiecza. Buda była wówczas portem rybackim, do którego przypływały statki nawet znad Morza Czarnego. Pogoda nam sprzyjała, to i zdjęcia pokazują przepiękne widoki.
Od 1988 r. zarówno widok drugiego brzegu rzeki, jak i same Baszty, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Na środku placu okalającego Baszty Rybackie stoi Pomnik św. Stefana, pierwszego króla Węgier. Za jego panowania Węgry przyjęły chrzest.


Plac „Św. Trójcy”

Już w czasach starożytnych dżuma, podobnie jak wiele innych chorób zakaźnych dziesiątkowały ludność Europy. Największą epidemię „czarnej śmierci”, wywoływaną przez Gram (-) pałeczki Yersinia pestis odnotowano w połowie XIV w., ale pod koniec XVII wieku ta straszna choroba pojawiła się ponownie, również w Budzie.

  
  
 
Wtedy burmistrz Budy publicznie przysiągł przed głównym ołtarzem kościoła św. Macieja, że gdy tylko uda się zwalczyć epidemię, wystawi pomnik dziękczynny na placu „Św. Trójcy”. Dotrzymał słowa. 
W pobliżu kościoła Św. Macieja, Hotelu Hilton i Domu Wina, wybudował piękną kolumnę morową, na wzór wzniesionej przez Leopolda I Kolumny Trójcy Świętej na Placu Graben w Wiedniu. Wysoki postument z piaskowca z postaciami św. Rocha, św. Krzysztofa i św. Sebastiana, otoczony postaciami symbolizującymi triumf zwycięstwa nad zarazą stoi w centralnym miejscu na budapeszteńskiej Starówki.
***

Spiżowa statua papieża Innocentego XI z tiarą i laską, a pod jego stopami sztandar turecki. Na cokole są cztery płaskorzeźby. W Budapeszcie znany jest jako „Zbawiciel Węgier”.
Innocenty XI był entuzjastycznym inicjatorem Ligi Świętej, która zgromadziła niemieckie majątki i króla Polski Jana III, aby w 1683 r. pośpieszyli z pomocą Wiedniowi obleganemu przez Turków. Po rozpoczęciu oblężenia Innocenty XI ponownie nie szczędził wysiłków, aby nakłonić chrześcijańskich książąt do pomocy w wydaleniu Turków z Węgier. 

***
Zwiedzając Wzgórze Budańskie, mieliśmy okazję uczestniczyć w międzynarodowym Święcie Wina, gdzie wiele grup z różnych regionów Węgier przyjechało ze swoimi „winnymi plonami”. Dożynki winowe to liczne festyny, imprezy i degustacje. Warto więc wybrać się w tamte strony, by na miejscu skosztować tokaju, byczej krwi (egri bikaver).

 
Korowód uczestników Festiwalu przeszedł ulicami Starówki obok Galerii Narodowej w kierunku Pałacu Królewskiego, gdzie odbywały się kilkudniowe główne uroczystości. Z tego powodu nie udało się nam zwiedzić Pałacu.

***
Kamienica (dawny miejski ratusz budański) funkcjonowała jako ratusz, aż do chwili zjednoczenia się Budy i Pesztu w jedno miasto. Obecnie mieści się tutaj Collegium Budapest – międzynarodowy instytut wschodnio- i środkowoeuropejskiej myśli intelektualnej.
 
***
Hotel Hilton usytuowany w pobliżu Kościoła Macieja. To tutaj odbyło się huczne wesele Elizabeth Taylor i Richarda Burtona. Po 10 latach razem Taylor wzięła rozwód z wiecznie zdradzającym ją i ciągle pijanym Burtonem po to, aby ponownie w rok później wziąć z nim ślub. Było to szóste małżeństwo Elizabeth z jej piątym mężem. Notabene, nie był to jej ostatni związek.
 
 

***
Na bramie Pałacu Królewskiego w Budzie stoi na piedestale mosiężny ptak Turul z rozpostartymi skrzydłami i mieczem w szponach. Jest mitycznym narodowym symbolem Węgrów. Wg legendy ptak upuścił miecz w miejscu dzisiejszego Budapeszcie, wskazując Madziarom, że obszar ten będzie ich ojczyzną.
***
Wzgórze Gellérta (Gellért Hegy)

Góra Gellérta wznosi się na wysokość 130 m, stanowiąc doskonały punkt widokowy. Na jego szczycie, po zakończeniu powstania narodowego z 1848 r., z rozkazu cesarza wzniesiono.

Z tarasu widokowego można podziwiać zarówno panoramę Budy, z Górą Zamkową i Pałacem Królewskim, Basztą Rybacką, Kościołem Macieja, nabrzeże Dunaju, mosty, jak i panoramę Pesztu z Parlamentem, Bazyliką Św. Stefana i innymi zabytkami.
***
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie 

Bazylika położona jest w Peszcie, niedaleko Mostu Łańcuchowego. Poświęcona pierwszemu chrześcijańskiemu, węgierskiemu królowi Stefanowi. Wśród wielu relikwii przechowywanych w kościele jest zabalsamowana prawa ręka króla Stefana.
 

 

 
 

 

 

 


 
 
 


*** 
W Parku Miejskim, zwanym Városliget znajduje się pomnik zakapturzonej, tajemniczej postaci. To pomnik kronikarza Galla Anonima.
 
***

Co można zobaczyć:
Pomnik Imre Nagya, Węgra, który stanął po stronie powstańców, ogłosił neutralność Węgier i wystąpienie kraju z Układu Warszawskiego, podjął rokowania w sprawie całkowitego wycofania armii sowieckiej z Węgier. Po aresztowaniu Imre Nagya, stalinowski sąd wymierzył mu wyrok śmierci, został rozstrzelany i ... pochowany na śmietniku ze skrępowanymi drutem kolczastym rękami i nogami.
***
Most Łańcuchowy lub most Széchenyiego na Dunaju w Budapeszcie. Lwy, które czuwają po obydwu krańcach mostu wykonał artysta rzeźbiarz János Marschalkó. Plotka głosi, że lwy zostały wyrzeźbione bez języków. Nie jest to prawda. Lwy mają języki, jednak z perspektywy przechodnia ich nie widać (lwy leżą na blokach o trzymetrowej wysokości).

 ***
Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie (Néprajzi Múzeum) – muzeum utworzone w roku 1872 jako dział etnograficzny Węgierskiego Muzeum Narodowego.

 ***
Parlament w Budapeszcie. Jeden z symboli stolicy Węgier i całego kraju. Położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt, jest jednym z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie.


***

Zobacz:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...