niedziela, 13 sierpnia 2017

Rezydencja magnacka w Łańcucie

Kilkakrotnie miałam przyjemność zwiedzać rezydencję magnacką w Łańcucie, jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Mieszkam zaledwie 30 km od Łańcuta, więc trudno się dziwić, że przy każdej okazji zatrzymuję się tym w pięknym podkarpackim miasteczku. 


Zamek zbudowany przez Pileckich w XVI wieku. W latach 1629-1642 wojewoda ruski i krakowski hrabia Stanisław Lubomirski przebudował zamek w rezydencję na planie czworoboku z wieżami, fortyfikacjami i dziedzińcem w stylu wczesnobarokowym. Założenie warownie typu „palazzo in fotrezza” uchroniły pałac przed zdobyciem przez Szwedów w 1655 roku i Węgrów w 1657 roku.

Jak poinformowała nas przewodniczka wielkie zasługi należą się Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, żonie marszałka wielkiego koronnego księcia, także Stanisława Lubomirskiego.W XVIII w. została właścicielką pałacu i to jej zamek zawdzięcza wystrój pałacowych wnętrz. Piękna Sala Balowa, Teatrzyk, Apartamenty Chiński i Turecki i znajdujące się w nich cenne kolekcje. Wtedy też powstał malowniczy park w stylu angielskim.



Na salonach w rezydencji Potockich w Łańcucie. Piękne intarsjowane podłogi z 7 różnych gatunków drewna (dąb, czarny dąb, klon, orzech, jesion, czereśnia i mahoń) konserwowano woskiem pszczelim rozcieranym za pomocą szczotek z włosia końskiego. Pamiętam z dzieciństwa jak froterowałam w domu dębowy parkiet, rozcierało się wcześniej szmatką specjalną pastę, lubiłam jej zapach, a po wyschnięciu wełnianą tkaniną froterowałam podłogę ręcznie, kawałek po kawałku każdą klepkę osobno lub stojąc na wełnianych szmatach tańczyłam na parkiecie twista. Potem, gdy u nas w domu pojawiła się elektryczna froterka było już łatwiej.



Łazienka żółta w apartamencie męskim magnackiej rezydencji w Łańcucie, przed wanną stoi naczynie do moczenia stóp





Po śmierci Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej kompleks przeszedł w ręce jej wnuków Alfreda i Artura Potockich. Powstała ordynacja Potockich, kompleks dóbr, który miał być dziedziczony nierozerwanie, w całości. 
O 'Patriotycznej i wojskowej działalności rodziny Potockich na przestrzeni wieków do czasów współczesnych', o 'Działaniach Potockich na rzecz Armii Austriackiej w 1859 i 1866 r' piszę na stronie: Śladami Potockich.


W czasie II wojny światowej w zamku mieścił się sztab Wehrmachtu. Przed wkroczeniem Rosjan Alfred Potocki uciekł na zachód. Po wojnie posiadłość Potockich ze wszystkimi dobrami zostały znacjonalizowane, a w łańcuckim zamku powstało Muzeum. 






Widok z I piętra na Ogród Włoski, zaprojektowany przez Alberta Pio na początku XX w.




Łańcut i Zamek kojarzy się również z majowym centrum kulturalnym, gdzie od 1960 roku organizowany jest Festiwalem Muzyki.

Zamek pełni również funkcje reprezentacyjne. W 1996 roku odbyło się tu spotkanie dziewięciu prezydentów państw Europy Środkowej, podczas którego prezydenci państw zasadzili w Ogrodzie drzewa.


28 czerwca 2005 roku na terenie Zamku w Łańcucie świętowano 229 urodziny Stanów Zjednoczonych. W uroczystości wziął udział Ambasador USA Victor Ashe oraz Konsul Generalny Kenneth Fairfax wraz z małżonką Nyettą Yarkin.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...