wtorek, 28 lipca 2015

Wiedeń Vienna Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum)

Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum) w Wiedniu jest jednym z najbogatszych i najlepiej wyposażonych muzeów przyrodniczych na świecie.

Muzeum zostało założone w 1876 roku, ze względu na rozrastającą się ilość eksponatów rozbudowany gmach został otwarty w 1889 roku. Na parterze można podziwiać ogromne ilości prezentowanych meteorytów, minerałów, obiektów z okresów prehistorycznych, łącznie z autentycznymi szkieletami dinozaurów, stanowiska z epoki kamiennej, brązu, miedzi, aż do późnej doby żelaza. W sali 11 znajduje się oryginał posążku Wenus z Willendorfu, liczący sobie, bagatela, 25 tysięcy lat. Na piętrze znajduje się kolekcja wypchanych gatunków ptaków, ssaków, ryb, modele ogromnego mrowiska, wieloryba i inne tego rodzaju atrakcje. Bardzo ciekawie wygląda sala z mikroskopami, gdzie można podziwiać mikroorganizmy.
Pomnik cesarzowej Marii Teresy z 1888 roku stoi na placu "Maria Theresien-Platz". W tle gmach Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum), gdzie na ekspozycji kamieni szlachetnych można olbrzymi topaz o wadze 117 kg oraz komplet biżuterii Marii Teresy.
Na szczycie centralnej kopuły stoi Grecki bóg słońca Helios.Figurki i rzeźby przedstawiają postęp naukowy i symbolizują siły natury
Kiedy w 1999 roku odwiedziłam Muzeum nie miałam świadomości, że w tym gmachu znajduje się tak ogromna ilość eksponatów do zwiedzania. Spędziliśmy tam dobrych kilka godzin. W końcu umęczeni, ale zadowoleni usiedliśmy w uroczej kawiarence dla zwiedzających ulokowanej na I piętrze. Moi chłopcy skusili się ... ot, po prostu na szarlotkę. Podano nam kawę w firmowych filiżankach z logo Muzeum.


***
Na placu "Maria Theresien-Platz" naprzeciwko Muzeum Historii Naturalnej znajduje się Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...