Jarosław miasto nad Sanem w woj. podkarpackim. Patronem miasta jest błogosławiony Michał Czartoryski.
W centralnej części Rynku stoi Ratusz będący siedzibą Urzędu Miasta w Jarosławiu. Wybudowany w XVII w., wielokrotnie przebudowywany. Na przełomie XVIII i XIX wieku służył jako magazyn wojskowy i został mocno zdewastowany. W 1852 roku miasto wykupiło budynek od rządu austriackiego. Jednym z architektów obecnego Ratusza był znany krakowski architekt Teodor Talowski. Na ratuszowej wieży znajduje się zegar, pochodzący z 1896 r.
W Ratuszu na II piętrze w sali posiedzeń znajduje się tablica pamiątkowa na pamiątkę ustanowienia Bł. Michała Czartoryskiego OP, syna tej ziemi patronem miasta Jarosławia, 11 czerwca 2005 roku.
**
Mural z patronem Jarosławia, Bł. Michała Czartoryskiego OP., autorstwa jarosławskiego artysty Marka Gliwy.
**
Kamienica Orsettich – jeden z zabytków architektury mieszczańskiej w Jarosławiu. Od 1945 jest siedzibą muzeum, w którym znajdują się ekspozycje związane z historią miasta i kulturą mieszczańską.
Wilhelm Orsetti (Guglielmo) herbu Złotokłos był kupcem i bankierem pochodzenia włoskiego, przybył do Polski z Lukki w 1632r. Kamienicę w jarosławskim Rynku nabył w 1633 roku, już 10 lat później uważany był za najbogatszego kupca w Krakowie. Został wpisany w poczet obywateli Krakowa. Handlował kosztownościami, suknem, jedwabiem, Wisłą spławiał do Gdańska miedź. Zmarł w 1659 r.
Średniowieczna studnia miejska na Rynku w Jarosławiu. W czasie wojen najeźdźcy często zatruwali wodę.
**
Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Jarosławiu wg projektu Teodora Talowskiego, obecnie siedziba Miejskiego Domu Kultury.
**
Kolegiata pw. Bożego Ciała - d. kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty budowany w latach 1582-1594. Przed kościołem ustawione kopie rzeźb Tomasza Huttera.
Dawne Kolegium Jezuitów - budowa rozpoczęta w 1580 roku, pracami kierował Józef Briccius. Po kasacie zakonu budynki kolegium zajęte zostały na magazyny wojskowe i koszary.
**
Zespół kościelno-klasztorny sióstr benedyktynek w Jarosławiu (Opactwo Sióstr Benedyktynek). W czasach zaborów za Cesarza Józef II klasztor zamieniono na magazyny i warsztaty mundurowe. Od roku 1870 w klasztorze zwanym "Anna Kasarnia" stacjonował 10 Dywizjon Artylerii Konnej.
Fortyfikacje opactwa sióstr benedyktynek - koszary św. Anny (St. Anna Kaserne)
zobacz też: http://aordycz.blogspot.com/2012/12/jaroslaw.html
Pomnik Anny Jenke, Służebnicy Bożej, która w czasie II wojny i po wojnie, działając w konspiracji pomagała rannym. M. in. leczyła rannych po bitwie w Kuryłówce (6-8 maja 1945), których przywożono do Jarosławia.
Inskrypcja na postumencie głosi: Anna Jenke (1921-1976) Wspaniała nauczycielka i wychowawczyni młodzieży. Miłująca Boga, ludzi i ojczyznę.
Nieodłącznym elementem procesji na Boże Ciało są ołtarze, przy których zatrzymują się wierni aby wysłuchać Słowa Bożego.
Ołtarz przy Kościele pw. świętych biskupów Mikołaja i Stanisława - Opactwo Benedyktynek w Jarosławiu. Na ścianie tablica i wizerunek ks. Franciszka II Rakoczego.***
Baszta Rakoczego - jedna z dziewięciu baszt, będących częścią muru obronnego okalającego czterystuletnie Jarosławskie Opactwo Benedyktynek.
Baszta bramna - brama prowadząca do dawnego Opactwa Benedyktynek w Jarosławiu i kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena.
**
Cerkiew greckokatolicka zbudowana w latach 1717 - 1747. Na elewacji frontowej rzeźba Orkusiewicza "Ukrzyżowanie".
**
Bazylika Matki Bożej Bolesnej i klasztor dominikanów.
W miejscu dzisiejszego kościoła początkowa stała drewniana kaplica. Wśród pielgrzymów przybywających modlić się do Matki Bożej była Królowa Jadwiga, ktora 18 lutego 1387 roku modliła się o powodzenie wyprawy na Ruś.
W 1410 roku, a później w 1420 kaplica została splądrowana i zniszczona przez hordy tatarskie ale mimo pożaru kaplicy, figura Matki Bożej cudownie ocalała.
Cudowna Pieta - figura Matki Bożej Bolesnej z Jezusem Ukrzyżowanym. Rzeźba wykonana z jednego kawałka drzewa lipy, z II połowy XIV w., polichromowana.
W 1421 roku zbudowano murowany gotycki kościół.
Rok 1656. Podczas Potopu nawiedza kościół król Jan Kazimierz, a także król szwedzki Karol Gustaw, który urządza w klasztorze i kościele siedzibę sztabu głównego.
W 1683 roku król Jan Sobieski zatrzymuje się tu przed wyprawą wiedeńską.
Później kościół rozbudowano i przekazano Zakonowi Jezuitów. Po kasacie zakonu jezuitów (1773) zespół przekazany został dominikanom przybyłym w 1777 r. z Bochni.
W czasie I wojny światowej w klasztorze Austriacy organizuję kwaterę sztabu. Do końca I wojny światowej w klasztorze rezydowało wojsko austriackie równocześnie z zakonnikami.
W czasie II wojny światowej kościół i klasztor zajęło Gestapo, zakonnicy zostają aresztowani i wywiezieni w okolice Sieniawy, a kościół zamienili na magazyny zboża i koszary.
Jednym z najcenniejszych zabytków w Jarosławiu jest Ołtarz Relikwii w Kościele Dominikanów. Powstał w 1708 roku. Są tu relikwie świętych, m. in. Stanisława Kostki, Jana Pawła II.
Zabytkowe organy
Chrzcielnica
**
W 1931 roku w kościele święcenia kapłańskie przyjął bł. Michała Czartoryski OP.
Bazylika Matki Bożej Bolesnej i klasztor dominikanów w Jarosławiu. Przed bramą po lewej jeden z ołtarzy, przy którym podczas procesji na Boże Ciało zatrzymują się wierni aby wysłuchać Słowa Bożego. Procesja na Boże Ciało z udziałem Jarosławskiej Orkiestry Dętej „Laudate Dominum” przy Kaplicy z cudownym źródełkiem.
**
Kaplica z cudownym źródełkiem na terenie Bazyliki Matki Bożej Bolesnej ("Panny Marii") i klasztoru dominikanów w Jarosławiu. Postawiono ją w 1752 roku nad źródełkiem, które wytrysnęło w miejscu znalezienia cudownej jarosławskiej Piety z XIV wieku.
Woda ze studni ma podobno właściwości uzdrawiające. Kaplica „Nad źródłem” zw. Studzienką we wnętrzu ozdobiona jest malowidłami z opisami cudownych uzdrowień oraz ołtarzykiem z kopią cudownej figury.
Ołtarz z kopią figury Matki Bożej Bolesnej z Jezusem Ukrzyżowanym. Znajduje się w murowanej kapliczce ze studnią z cudownym źródłem " pod murami " klasztoru oo. Dominikanów w Jarosławiu.
zobacz też: