piątek, 29 stycznia 2016

Cerkiew w Leżachowie

W Leżachowie na Podkarpaciu, zaledwie kilka kilometrów od Sieniawy znajduje się drewniana świątynia greckokatolicka pw św. Nikity (św. Mikołaja), sprowadzona w 1796 roku z terenów obecnej Ukrainy - Czerniawki. Od wielu lat nie jest użytkowana, jako obiekt kultu i niestety, na razie nie można jej zwiedzać, więc trudno powiedzieć co kryje wnętrze tej drewnianej perełki architektonicznej. 


Fot. Anna Ordyczyńska

Latem 2015 studenci czterech krakowskich uczelni: ASP, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego i Politechniki Krakowskiej przeprowadzili inwentaryzację, a obecnie zabytek poddawany jest konserwacji.
Dzięki badaniom dendrochronologicznym naukowcy ustalili, że cerkiew zbudowano w 1684 roku w Czerniawce koło Lubaczowa, a rok 1796 to data przeniesienia cerkwi do Leżachowa.


Fot. Tomasz Ordyczyński

Fot. Anna Ordyczyńska

Fot. Anna Ordyczyńska

Fot. Tomasz Ordyczyński

Po wysiedleniu grekokatolików w 1947 roku, cerkiew zaadoptowano na kościół rzymskokatolicki p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który użytkowano do lat 90. XX wieku, zanim wybudowano nową świątynię. Dawniej świątynia należała do parafii jarosławskiej, a po I wojnie światowej do dekanatu sieniawskiego. 


  http://cerkiewne.tematy.net/okno_obrazka.php?foto_id=964
Fot. Krzysztof Zdeb

1 komentarz:

  1. Piękny obiekt. Oby kiedyś doczekała się remontu i udostępnienia dla zwiedzających.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...