poniedziałek, 7 października 2019

Szawle - Góra Krzyży na Litwie

Szawle to miasto na Żmudzi w Litwie. Odwiedziłam w czerwcu 2003 roku.
Mieszkańcy ziemi szawelskiej brali udział w powstaniu listopadowym w 1830 i powstaniu styczniowym w 1863. W powstaniu listopadowym rozegrała się tu bitwa, w której walczyła Emilia Plater.
Dla turystów ziemia żmudzka jest atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia Góry Krzyży. Położona jest na wzgórzu, kilkanaście km od Szawli. 
W miejscu tym postawiono w 1430 r. kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Nad kapliczką górował wielki krzyż. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. zaczęto tam masowo przynosić i stawiać kolejne krzyże i od tego czasu przybywa ich stale. Stawiane są, bądź podwieszane na już stojących, różnej wielkości, od ogromnych kilkumetrowych aż po całkiem miniaturowe, w intencji nadziei, przyszłości, jako symbole zadumy, wiary bądź jako wota dziękczynne.
Dla pielgrzymów Góra Krzyży jest najliczniej odwiedzanym miejscem, przejawem pobożności ludu. To tak, jak Grabarka na Podlasiu dla wiernych prawosławia.

Szczególnego znaczenia to miejsce nabrało w okresie sowieckim, gdy stało się znakiem anonimowego oporu. Sowieci wielokrotnie próbowali przy pomocy pił, siekier i buldożerów 
zlikwidować to miejsce kultu. 
Po ogłoszeniu przez Litwę niepodległości Góra Krzyży pozostaje symbolem niezłomnej wiary, doświadczeń i nadziei dla całego narodu. Świat usłyszał o górze, gdy 7 września 1993 r. odwiedził ją Jan Paweł II i odprawił tu Mszę Św. z udziałem 100 tys. wiernych. W 1994 r. postawiono tu krzyż ofiarowany przez Ojca Świętego.



zobacz też:
Wilno (Vilnius)
Troki (Trakai)
Kowno (Kaunas)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...