niedziela, 7 stycznia 2018

Kamieniec Podolski

Pod koniec sierpnia 2007 roku zawitaliśmy grupą turystów z Leżajska do jednego z najciekawszych miejsc na Kresach. Kamieniec Podolski bliski sercu Polaków, kojarzony głównie z potężnej twierdzy kresowej Rzeczypospolitej, która rozsławiona została w Trylogii Henryka Sienkiewicza. Dosłownie kilka dni przed naszym przyjazdem na terenie twierdzy Ukraińcy kręcili film, zastaliśmy na terenie twierdzy akcesoria z filmu - wozy, działa, armaty etc etc. 

Most Turecki na rzece Smotrycz (lewy dopływ Dniepru) w Kamieńcu Podolskim - kamienny, wzniesiony przed 1494 lub w czasach Zygmunta I Starego. Most łączy Stary Zamek ze Starym Miastem.








Na prawo od bramy wschodniej znajduje się piętrowa pięcioboczna Baszta Czarna ze studnią głęboką na 65 m i o średnicy 6 metrów. 
Rozległy dziedziniec zamkowy jest otoczony murami wzmocnionymi przez 10 baszt - Lanckorońską, Komendancką, Różankę, Wodną, Nową, Dzienną, Lacką (Polską), Tęczyńską, Kołpak i po lewej stronie od bramy wschodniej - Basztą Pa­pieską, która otrzymała taką nazwę dlate­go, że pieniądze na jej budowę dla obrony przed Turkami zostały ofiarowane przez Papieża Juliusza II. 

Baszta Papieska zwana jest też Basztą Karmelukową, gdyż był w niej więziony przywódca po­wstania chłopskiego na Podolu Ustym Karmeluk.
Ustym Karmeluk









Kościół pw. św. Mikołaja i klasztor Dominikanów (kasata 1843) w stylu barokowym z 1616 roku. 
Przebudowany w 1748 roku sumptem wiernych i starosty Michała Franciszka Potockiego, obecnie siedziba paulinów opiekujących się miejscową wspólnotą polską. 
Za czasów ZSRR mieściło się tu archiwum NKWD. W 1993 roku miał tu miejsce pożar, po którym konieczne było czasowe rozebranie hełmu wieży. Środkową kondygnację fasady zdobią barokowe rzeźby św. Jacka, św. Dominika, Matki Bożej Bolesnej i św. Mikołaja

Ratusz Polski (Ratusz Lacki) – budynek jednego z trzech magistratów Kamieńca Podolskiego znajdujący się na Rynku Polskim. Wieża zwieńczona jest złotym słońcem - symbolem Podola.
Pozostałymi były ratusze Ruski i Ormiański. Do końca XVII w. mieścił również magistrat ruski, wzniesiony pod koniec XIV w.  Przy placu Katedralnym znajduje się Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim – rzymskokatolicka świątynia w Kamieńcu Podolskim. 
Przy wejściu do katedry stoi minaret, pozostałość po meczecie. 
W 1672, świątynia była przekształcona w meczet podczas okupacji tureckiej. Po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą Kamieńca 23 września 1699 miał tu miejsce obrzęd oczyszczenia katedry. 10 maja 1756 roku na minarecie ustawiono sprowadzoną z Gdańska miedzianą figurę Matki Boskiej o wysokości 4,5 metra.




Cokół "Pamięci Pana pułkownika Jerzego Wołodyjowskiego Hektora kamienieckiego"


W hotelu, w którym zatrzymaliśmy się na 2 dni akuratnie odbywało się wesele. Udało nam się wprosić na ucztę weselną. Do muzyki i m. in. głośnego przeboju "Biełyje rosy" przetańczyliśmy całą noc. Były życzenia dla młodej pary, toasty polsko - ukraińskie i doskonała zabawa. 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...