sobota, 5 września 2015

Stadtpark in Wien Vienna Wiedeń

Park miejski Stadtpak w Wiedniu został otwarty po odnowieniu starych murów miasta i budowie ulicy Ringstraße w 1862 roku. Pomysł utworzenia parku pochodzi od malarza Josepha Selleny'ego, park został rozplanowany przez ówczesnego burmistrza A. Zielince. Był to pierwszy w Wiedniu park publiczny. Do 1956 roku odwiedzający park musieli uiszczać opłaty, by móc na chwilę usiąść na postawionych tam krzesełkach? 
Dzisiaj duża część terenów zielonych (ok. 200 kilometrów kwadratowych - co stanowi 50 % powierzchni miasta) jest udostępniona do swobodnego użytku publicznego. Liczne parki, ogrody - botaniczny, japoński, Prater, światowej sławy (dawne cesarskie) parki takie jak Schönbrunn, Belweder, Burggarten, Volksgarten i Augarten etc. 

Centralnym punktem parku miejskiego jest uroczy pawilon Kursalon w stylu włoskiego renesansu wybudowany w latach 1865-1867. W epoce Straussa stał się popularnym miejscem tańców, koncertów i spotkań towarzyskich. Również dzisiaj w tym miejscu odbywają się koncerty, a często konkursy walca. 

W pobliżu stoi pomnik 'króla walca' Johanna Straussa (syna). Posąg wielkiego wiedeńskiego kompozytora grającego na skrzypcach, z brązu, złocony jest ustawiony pod łukiem z białego marmuru, a dekorację łuku stanowią płaskorzeźby przedstawiające alegorie tańczących fal.
Strauss jest oblegany przez turystów o każdej porze dnia. Turyści cierpliwie czekają w długiej kolejce, aby w jego towarzystwie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.


Fot. Pomnik Jana Straussa (syna) w wiedeńskim Stadtparku.


Park Miejski w Wiedniu. Miejsce, z którego wypływa rzeczka Wiedenka. Przez rzeczkę została przeprowadzona w 1906 roku romantyczna promenada, zaprojektowana przez architektów Friedricha Ohmanna i Josefa Hackhofera. 


W olbrzymim parku nasadzono bogatą roślinność, skomponowaną nieprzypadkowo tak, aby ozdobne drzewa i krzewy kwitły niemal przez cały rok, a dekoracyjna kora drzew i pięknie wybarwione owoce cieszyły oko wypoczywających w parku mieszkańców Wiednia, dzieci i turystów.

Wiedeński Stadtpark jest parkiem z największą liczbą zabytków i rzeźb.

Pomnik Franciszka Schuberta
zobacz1 komentarz:

  1. Zawsze chciałem odwiedzić Wiedeń! Czy wiosna tam przypomina choć trochę tę polską wspaniałą wiosnę? Mieszkam we Francji i na południu nie jest ona tak niezwykła jak w PL.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...