środa, 2 września 2015

Kościół Świętego Michała (Michaelerkirche) w Wiedniu

Kościół Świętego Michała (Michaelerkirche) z XIII wieku to dawny parafialny kościół dworski przy Trakcie Michałowym, tuż przy zimowym pałacu dworskim - Hofburgu. 


Wielokrotne przebudowy, jest zlepkiem kilku stylów, zdobi go jedna smukła wieża. Na wieży znajduje się wielki dzwon św. Michała (große Michaeler Glocke). 
Z gotyckim wystrojem wnętrza. Oryginalne prezbiterium ze stiuku i alabastru przedstawia grupę rzeźb zwaną "Upadek zbuntowanych aniołów". Barokowy ołtarz z 1781 r udekorowany figurami ewangelistów i aniołów wyrzeźbionymi przez J. M. Fischera.
W kościele znajduje się kolekcja cesarskich koron grobowych.

W podziemiach kościoła znajdują się krypty ze szczątkami najbiedniejszych mieszkańców miasta, a także resztki trumien przeniesione tutaj z dawnego cmentarza położonego na Michaelerplatz. 

W domu przyklejonym do ściany kościoła, przy Kohlmarkt mieszkał i grywał na kościelnych organach Haydn. To tu uczył się muzyki w latach 1749-55.

W 1991 roku w 200-lecie śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta (ur 27 stycznia 1756 roku Salzburg, † 5 grudnia 1791 w Wiedniu) odnaleziono w kościelnym archiwum zapisy świadczące o tym, że w dniu 10 grudnia 1791 roku odbyła się w kościele św Michała msza za zmarłego Mozarta

Linki:
http://www.kirchen-fuehrer.info/michaelerkirche-wien/st-michael-als-bestattungsort.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...