środa, 19 sierpnia 2015

Staatsoper Wiedeń Vienna

Opera Wiedeńska - Staatsoper kojarzy się nam z Mozartem, Straussem oraz koncertami gwiazd o międzynarodowej renomie. 
Pomarzyć mogę jedynie o koncercie noworocznym w Złotej Sali Wiener Musikverein w wykonaniu  filharmoników wiedeńskich, baletu Opery Wiedeńskiej. Niestety, nie każdego stać na taki koncert, bilety są bardzo drogie. Na szczęście, noworoczne koncerty są od wielu lat transmitowane przez TVP, więc uczestniczę duchowo, słuchając z podziwem barwnych komentarzy Bogusława Kaczyńskiego. Tradycyjnie wykonywane są podczas takiego koncertu walc „Nad pięknym modrym Dunajem” i „Marsz Radetzky'ego”.
Gmach Opery znajduje się przy Kärtner Ring (skrzyżowanie z Kärtnerstrasse w pobliżu stacji metra Karlsplatz


Opera została ukończona w 1869 roku, jako pierwszy taki budynek przy Ringu; zaprojektowano ją w stylu ciężkiego, włoskiego renesansu. Stanowi bryłę o potężnych rozmiarach z piękną łodzią, pod którą mogły podjeżdżać powozy. Wydaje się płaska w porównaniu z innymi budowlami Ringu, co niezbyt się Wiedeńczykom niegdyś podobało. Nieprzychylny komentarz cesarza Franciszka Józefa na temat fasady tak bardzo zranił architekta van der Nülla, że odebrał sobie życie wieszając się, a dwa miesiące później zmarł drugi architekt August von Siccardsburg, zgnębiony rozpaczą.


Ważnym wydarzeniem kulturalnym w życiu Wiednia jest organizowany Bal w Operze Wiedeńskiej tzw. Opernball w Wiedniu (niem. Wiener Opernball). To najważniejszy bal w okresie karnawału organizowany corocznie w czwartek przed Środą PopielcowąW balu bierze udział corocznie około 12 000 ludzi, w tym przedstawiciele rządu austriackiego z prezydentem i premierem na czele, przedstawiciele świata biznesu i kultury, a także zaproszeni goście zagraniczni.
Obowiązują stroje balowe: długie suknie dla kobiet i fraki dla mężczyzn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...