wtorek, 11 sierpnia 2015

Parlament in Wien

Gmach parlamentu, który jest miejscem spotkań obu izb Austriackiego Zgromadzenia Narodowego (Bundesrat i Nationalrat) został wzniesiony w stylu nawiązującym do greckich świątyń, przez duńskiego architekta barona Theophila Hansena (1813-1891) w latach 1874-1883. Stanowi część zabudowy Ringstrasse, pierwotnie mieścił Reichsrat (parlament austriackiej części imperium Habsburgów). Parlament usytuowany jest blisko Ratusza, w sąsiedztwie Pałacu Sprawiedliwości i Uniwersytetu. 
Charakterystyczna dla budynku jest część centralna z ośmioma kolumnami korynckimi oraz dwa skrzydła boczne z kolumnadami. W linii budynku króluje klasycyzm. 

Monumentalna fontanna Pallas Ateny z alegoriami austriackich rzek, kariatydy na wzór Akropolu wzniesiona w 1902 r. Przed głównym portykiem znajduje się Athenebrunnen - fontanna Pallas Ateny, greckiej bogini mądrości. Zaprojektowali ją Karl Kundmann, Josef Tautenhayn i Hugo Haerdlt i była budowana w latach 1893-1902 roku. Cztery leżące postacie u stóp Ateny przedstawiają alegorie 4 największych rzek Imperium austriacko-węgierskiego: Dunaju, Łaby, Wełtawy i Inn. 


Neoklasyczna konstrukcja z 1883 roku, z frontowym fryzem przedstawiającą Franciszka Józefa wręczającego swym poddanym konstytucję.


Wejście do parlamentu znajduje się powyżej poziomu ulicy, prowadzi do niego szeroki podjazd. Otwiera go brązowa rzeźba Ujeżdżacz koni (1901), dłuta Josefa Laxa. 
Z dwóch stron podjazd dekorują marmurowe figury greckich i rzymskich historyków. 


Na szczycie budynku umieszczono figury wybitnych starożytnych uczonych i mężów stanu oraz brązowe rydwany. 
11 XI 1918 roku, po upadku imperium Habsburgów, posłowie do parlamentu proklamowali powstanie republiki, która została nazwana Republiką Austrii. Bardzo zniszczony pod koniec działań zbrojnych II wojny światowej. Budowla pokrywa 13 500 m2. Wnętrza składają się z ponad 100 pomieszczeń. Marmur pochodził z Lasy we włoskim regionie Trydent-Górna Adyga.

1 komentarz:

  1. Ja byłem w Austrii z rodziną w 2014 roku, super przeżycie, było parę elementów, które mi nie odpowiadały, ale przejazdem zobaczyć ten kraj poświęcając na to dwa dni - naprawdę warto. Wypożyczalnia kamperów to naprawdę fajna opcja, może coś o tym? Jakiś art ;) ?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...