sobota, 22 sierpnia 2015

Josephinum Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu

We wrześniu 2006 roku, podczas kilkudniowego pobytu w Wiedniu, przechodziłam sobie spacerkiem w kierunku centrum miasta i po drodze natknęłam się na ciekawy klasycystyczny budynek przy Währinger Straße 25.  
Współcześnie jest tu Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu -Josephinum, ale kiedyś w tym gmachu zaprojektowanym przez Isidora Canevale mieściła się Wojskowa Akademia Medyczno-Chirurgiczna założona przez cesarza Józefa II (stad nazwa Josephinum). Akademia miała kształcić w nowoczesnym stylu lekarzy i położne. 
W zbiorach muzeum można zobaczyć publikacje i pisma medyczne datowane na czas pomiędzy XV a XVIII wiekiem, 2 5000 instrumentów medycznych, z okresu XVIII do XX wieku oraz najciekawszą część ekspozycji – modele woskowe. Modele te, przygotowane na zamówienie cesarza Józefa II, stworzono we Florencji, w latach 1784-1788, z trudem transportowane do Wiednia. 
Umieszczone w siedmiu pokojach w gablotach z drzewa różanego i szkła weneckiego prawie 1 200 preparatów, przedstawiają bardzo realistyczne odzwierciedlenie wnętrza człowieka, części ludzkiego ciała, modeli anatomicznych całego człowieka (więzadeł i mięśni, serca, naczyń krwionośnych i limfatycznych, jelit, mózgu, rdzenia kręgowego i narządów zmysłów).


Muzeum udostępnione dla zwiedzających tylko dwa dni w tygodniu - w piątek i sobotę w godzinach 10-18.

https://www.facebook.com/pages/Josephinum/306388039375965

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...