środa, 29 lipca 2015

Wiedeń Vienna Katedra św. Szczepana

Gotycka Katedra świętego Szczepana stoi w sercu barokowej Starówki przy Stephansplatz. Jej budowę rozpoczęto na cześć pierwszego męczennika chrześcijaństwa w 1359, a zakończono 300 lat później. Jest to arcydzieło gotyckiej sztuki budowlanej z imponującym dachem, na którym znajduje się 250 tysięcy glazurowanych dachówek. Dach katedry udekorowano w 1490 (obecnie to w dużej części rekonstrukcja). Na miejscu dzisiejszej katedry stała romańska bazylika z 1137 roku, która spłonęła w 1193 roku. Później wzniesiono tam wczesno gotycki kościół, który również długo nie przetrwał. Katedra dużo przeszła podczas wszystkich wieków - uszkodzili ją żołnierze napoleońscy, bombardowali w czasie II wojny światowej Amerykanie. 

Najstarsze fragmenty świątyni romańskiej przedstawiające popiersia apostołów, zwierzęta, sceny z Apokalipsy to Brama Olbrzymów (Riesentor) i 2 Wieże Pogan, pozostałe po romańskim kościele z XIII w. 

Potężna gotycka wieża główna wysoka na 137 metrów, nazywana "Steffl" (Stefanek) to punkt widokowy na panoramę miasta. Wejście na nią to 343 schodków. Na wieży północnej, której nigdy nie dokończono, zawieszono największy w Austrii dzwon Pummerin. Dzisiejszy to kopia 20-tonowego dzwony odlanego w 1683 roku z dział zdobytych na Turkach. Można się do niego dostać windą Według legendy budowniczy wieży północnej miał zawrzeć pakt z diabłem, by prześcignąć w wysokości i urodzie wieżę południową - nigdy jednak mu się to nie udało. Rzeczywistą przyczyną niedokończenia budowy wieży był najazd Turków w 1529 roku i kłopoty finansowe państwa.W podziemnej krypcie pod głównym ołtarzem znajdują się urny ze szczątkami Habsburgów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...