poniedziałek, 27 lipca 2015

Praga Praha Czechy

Zamek Praski na Hradczanach
Na wysokim brzegu Wełtawy od IX wieku zawsze stał jakiś zamek. W XIV wieku z jednej strony zewnętrznych murów obronnych powstała osada – Hradczany. Zamek i osada były wielokrotnie przebudowywane. Od roku 1918 urzęduje tu i mieszka prezydent republiki. Mimo pożarów i najazdów, które wielokrotnie niszczyły tę część miasta, zachowały się kościoły, sale i wieże ze wszystkich prawie okresów historii.

 
 
 
 
Fot. Plac Zamkowy na Hradczanach

 
 
***
Pałac arcybiskupi kupiony przez Ferdynanda I w 1562 roku dla pierwszego katolickiego arcybiskupa po zakończeniu wojen husyckich. Pałac stał się siedzibą arcybiskupów Pragi. Obecnie zamieszkuje arcybiskup Józef Wlk.
"Owieczki czeskie prowadzi wilk".

 
 
***
Loreta – kompleks barokowych budynków sakralnych ze skarbcem, kościołem Narodzenia Pana usytuowany na Hradczanach, w Pradze.
 Wewnątrz - Dziedziniec Lorety i widoczna fontanna z grupą rzeźb przedstawiających zmartwychwstanie Jezusa oraz domek loretański, w którym znajduje się skarbiec.  W skarbcu możemy podziwiać XVII-wieczną, wykonaną w Wiedniu monstrancję wysadzaną 6222 diamentami.







***
Most Karola - najsłynniejszy z europejskich mostów można tutaj obejrzeć barokowe rzeźby, usytuowane po obu stronach XIV-wiecznej konstrukcji, łączącej Stare Miasto z Małą Straną. W obawie przed zniszczeniem wiele z rzeźb zastąpiono kopiami. Na moście przez cały rok ustawione są stragany z wyrobami rzemieślniczymi, obrazami i innymi pamiątkami. 
 
 
Jedną z najpopularniejszych rzeźb na Moście Karola jest figura przedstawiająca św. Jana Nepomucena. Jan z Nepomuk, biskup Pragi zginął w XIV wieku – został zrzucony właśnie z tego mostu do Wełtawy (na rozkaz króla Wacława). W całej Europie na mostach ustawiano wizerunki świętego, oparte na praskim pierwowzorze.
 
 
 
 
***
Staromiejska Wieża Mostowa 
Zbudowana w 1380 roku.
Na wieży, bezpośrednio nad prześwitem umieszczone są herby ziem należących do Luksemburgów. 
Można wypatrzeć również herby ziem polskich - herb Księstwa Nyskiego, Księstwa Wrocławskiego, Księstwa Świdnickiego, Księstwa Zgorzeleckiego.
Herby odwzorowują pełną tytulaturę króla i cesarza Karola IV – fundatora bramy i mostu noszącego jego imię. Na wysokości l piętra znajdują się figury Karola IV i Wacława IV, pośrodku między nimi posąg św. Wita. Są również rzeźby św. Wojciecha i św. Zygmunta. 


***
Pub "U Fleku" to jedna z 5 kultowych restauracji w Pradze. "U Kocura", "U Kalicha", "U Czarnego Woła". Wesoły Szwejk podąża do piwiarni, austerii, zasnutych dymem lokali i pubów, by w dobrym towarzystwie pogwarzyć nad kuflem piwa U Fleku. 



Wstąpiliśmy również, by wychylić kufelek za Najjaśniejszego Cesarza w gospodzie "U Fleku", gdzie bywał dobry wojak Szwejk. Wszystko w tym lokalu nawiązuje do słynnej powieści – oprócz tego, że serwuje się tu tradycyjne czeskie potrawy, można kupić pamiątki – kufle, koszulki, pocztówki – oczywiście z podobizną Szwejka. Bywało tu wiele osobistości, odwiedzających Pragę – prezydenci i gwiazdy rocka.
***
Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Złota Uliczka na Hradczanach. Początkowo była siedzibą złotników, później za czasów cesarza Rudolfa II mieszkali tam członkowie straży zamkowej, a jeszcze później zamieszkiwana przez miejscową biedotę. W jednym z domków pod nr 22 przebywał Franz Kafka u swojej siostry Otty. W Białej Wieży do XVIII wieku mieściło się więzienie i katownia.
Pas cnoty - symbol chorobliwej zazdrości i zaborczej miłości średniowiecznych rycerzy. Ten przyrząd idącemu na wojnę rycerzowi dawał gwarancję wierności żony. Być może tak jak dzisiaj, zaręczynowe pierścionki, tak dawniej pasy cnoty były wręczane swoim wybrankom w dowód miłości. Takie "kosztowne drobiazgi" zamawiane u płatnerza, jeszcze dzisiaj można kupić i mają wzięcie. Produkowane są bowiem we Włoszech i zamawiane do wielu krajów świata. 
 
 
 
***

Ratusz miejski

 
Orloj - zegar ratuszowy przedstawiający geocentryczną teorię budowy wszechświata; wskazuje lata, miesiące dni godziny, wschody i zachody słońca oraz znaki zodiaku.
Główną atrakcją zegara jest procesja figur dwunastu apostołów, która powtarza się co godzinę. Innymi poruszającymi się figurkami są Śmierć, Turek, Chciwość (uosabia go żydowski lichwiarz). Pod koniec tej procesji pieje kogut i wybija kolejna godzina.
 
***

Rynek staromiejski z pomnikiem Jana Husa, jednego z największych postaci historycznych, filozofa i reformatora. Ten czeski duchowny, który był również rektorem Uniwersytetu Praskiego uważał, że katolickie msze należy prowadzić w języku ojczystym, lub języku lokalnym, a nie po łacinie. To było nie zgodne z nauką Watykanu i Hus został ostatecznie potępiony przez sobór w Konstancji i spalony na stosie w 1415 roku.
Pomnik przedstawia zwycięskich wojowników husyckich i protestantów, którzy zostali zmuszeni do emigracji 200 lat po Janie Husie oraz młodą matkę, która symbolizuje odrodzenie narodowe.
Został ufundowany i odsłonięty w 1915 roku w 500-lecie męczeńskiej śmierci.
Napis na pomniku głosi: "Pravda vitezi" (Prawda zwycięży).
Na rynku oprócz wielu kościołów znajdują się ciekawe architektonicznie budynki.
***
W tle Kościół Marii Panny przed Tynem na Rynku Staromiejskim 


***
Uniwersytet Karola w Pradze to najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej zorganizowany na wzór Uniwersytetu Paryskiego. Jadwiga Królowa Polski miała wkład w rozwój tego uniwersytetu, ufundowała jedno z kolegiów dla polskich i litewskich studentów.


***
Synagoga Jubileuszowa przy ulicy Jerozolimskiej w Nowym Mieście. Czynna. Została wybudowana w 1906 po zburzeniu trzech bożnic na Josefovie: Nowej, Cikána oraz Wielkodworskiej. Ciekawa architektonicznie - styl secesji z elementami stylu mauretańskiego i sztuki islamskiej.

***
Se­ce­syj­ny Miejski Dom Reprezentacyjny z fre­ska­mi Alfonsa Muchy na Placu Republika w sąsiedztwie Bramy Prochowej. Zbudowany w latach 1905-1912. Pierwotnie rezydencja królów czeskich – Pałac Królewski w Pradze z kompleksem domów dla dworzan, łaźniami, lwiarnią i ogrodami. Po Wacławie IV rezydował tu jego brat Zygmunt Luksemburski, jego zięć Albrecht II Habsburg, Władysław Pogrobowiec, Jerzy z Podiebradów i Władysław II Jagiellończyk, który ze Starego Miasta przeniósł się z powrotem na Hradczany.
Odbywają się tu koncerty Orkiestry Symfonicznej m. st. Pragi FOK, ponadto koncerty festiwalu Praska Wiosna, koncerty organowe i in.
Fot. Se­ce­syj­ny Miejski Dom Reprezentacyjny. 


***
Dworzec Główny (Kaiser-Franz-Joseph-Bahnhof) w Pradze. Otwarty w 1871 przez cesarza Franciszka I. Jest jedną z ostatnich architektonicznych blasków umierającego Imperium Habsburskiego, wewnątrz zachował się piękny wystrój w stylu secesji, mieszczą się tam kawiarnie i księgarnia.

Fot. wejście do starej części budynku
**
Ulica Na Příkopě w Pradze - tablica pamiątkowa Fryderyka Chopina informująca, że kompozytor zatrzymał się w hotelu "Blauer Stern" ("Pod Niebieską Gwiazdą"), dwukrotnie: w 1829 i 1830 roku. 
Obecnie w budynku dawnego hotelu znajduje się od 1929 roku Czeski Bank Narodowy.










***
Katedra św. Wita - dzwonnica w Pradze
 

 

***


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...